روز سی ام ربيع الثانى

 

مرگ خالد بن وليد


در روز آخر ربيع الثانى خالد بن وليد بن مغيره مخزومى به اسفل السافلين جهنم شتافت. او 20 سال بعد از بعثت پيامبر صلى الله عليه و آله در اواخر زندگانى آن حضرت ، به همراه عمرو عاص به ظاهر اسلام را قبول كرد. ابوبكر او را حاكم شام كرد، و عمر او را عزل كرد. پس از مدتى در شهر حمص مرد و در همانجا مدفون شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم فروردین 1390ساعت 8:51  توسط | 

روز بیست و هشتم ربیع الثانی

 

شیخ عبـدالحسیـن امینى

 

شیخ عبدالحسین امینی معروف به علامه امینـى صاحب الغدیـر در سـال 1320 هـ .ق مطـابق بـا 1281 هـ .ش در روستاى (سردها) از تـوابع شهرستان سـراب به دنیا آمـد و در آغوش پدرى پرهیزگار که از عالمان آن سامان بود پرورش یافت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم فروردین 1390ساعت 8:46  توسط | 

روز بیست و هفتم ربیع الثانی

 

آیت‌الله سید احمد خوانساری

 

آیت الله سید احمد خوانساری، فرزند سید یوسف، از سلسلهٔ سادت موسوی هستند که نسب شریف ایشان با ۳۰ واسطه به امام کاظم علیه السلام می‌‌رسد. وی در ۱۸ محرم سال ۱۳۰۹ هجری در شهر خوانسار دیده به جهان گشود و علوم مقدماتی را در همان دیار از محضر سید محمد حسن خوانساری و سید علی‌ اکبر خوانساری فرا گرفت. در سال ۱۳۲۵ هجری برای فرا گیری علوم به اصفهان مهاجرت نمود، و فقه، اصول، فلسفه و ریاضیات را از اساتید معروف آن دیار فرا گرفت که از جملهٔ آنان می‌توان به سید محمد صادق مدرس و ملّا عبد الکریم گازی و میرزا محمد علی‌ تویسرکنی اشاره کرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم فروردین 1390ساعت 8:45  توسط | 

روز بیست و پنجم ربیع الثانی


 
معاويه بن يزيد خود را از خلافت خلع کرد


هنگامى كه يزيد بن معاويه در 14 ربيع الاول سال 64 ه‍ به دركات جحيم شتافت ، فرزندش معاويه به جاى وى نشست . او پس از چهل روز در 25 ربيع الثانى بر فراز منبر رفت و خطبه خواند و اعمال پدران خود را ياد كرد، و بر جد و پدر خود لعنت كرد و از افعال ايشان تبرى جست و گريه شديدى نمود، و آنگاه خود را زا خلافت خلع نمود.
مروان بن حكم لعنت الله عليه از پاى منبر برخاست و گفت : الحال كه طالب خلافت نيستى پس امر خلافت را به سويى بيفكن . معاويه بن يزيد گفت : من حلاوت خلافت را نچشيدم ، چگونه راضى شوم كه اوزار آن را بچشم . به هر صورت در خانه نشست و مشغول گريه شد و 25 يا 40 روز بعد از اين واقعه فوت كرد و به قولى او را مسموم كردند. پس از او خلافت اولاد ابوسفيان تمام شد و به مروان و آل او منتقل شد.

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم فروردین 1390ساعت 8:44  توسط | 

روز بیست و ششم ربیع الثانی

 

زندگینامه آقا نجفی قوچانی، مؤلف سیاحت غرب

 

آیت الله سید محمد حسن آقا نجفی قوچانی معروف به آقا نجفی در سال 1295 ه.ق، روستای خسرویه از توابع قوچان به دنیا آمد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم فروردین 1390ساعت 8:44  توسط | 

روز بیست و سوم ربیع الثانی

 

ملا احمد نراقی

 

ملا احمد نراقی ۱۵ سال از ایّام نوجوانی و جوانی اش (حدود حدود سالهای ۱۱۹۰تا ۱۲۰۵) را نزد پدرش تحصیل کرد؛ که این، دوران عمدهٔ تحصیلش است. او پس از مدّت کوتاهی به خاطر هوش و استعداد سرشارش به مقام تدریس دروس سطح مثل «معالم‏» و «مطول‏» در حوزهٔ علمیّه رسید. او در سال ۱۲۱۲ سپس همراه پدرش به عراق (عتبات عالیات) رفت و هر دو در درس آقا محمد باقر وحیدبهبهانی‏ شرکت کردند سپس به ایران(کاشان؟) بازگشتند. او پس از مدّتی مجدّداً به عراق (نجف و کربلا) رفت و پس مدّتی تحصیل، تدریس، تحقیق، تألیف نمود و به درجه اجتهاد رسید. امّا بدلیل وفات پدر (۱۲۰۹ ه.ق) به زادگاهش کاشان آمد و به جای پدرش مسؤلیت اداره حوزه علمیه، تدریس را به عهده گرفت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم فروردین 1390ساعت 8:43  توسط | 

روز بیست و دوم ربیع الثانی

 

محمد بن مرتضی کاشانی

 

محمد بن مرتضی کاشانی ملقب به مولانا محسن فیض (درگذشت: 1090 هجری قمری) از جمله فقیهان و دانشوران دوران صفوی است. او در کاشان زاده شد و پس از پایان مقدمات علوم و دانش های زمان خویش به شیراز رفت و به حلقه شاگردان علامه عالیقدر ملاصدرا پیوست و سرانجام دختر وی را ازدواج نمود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم فروردین 1390ساعت 8:41  توسط | 

روز بیست و دوم ربيع الثانى


 
وفات جناب موسى مبرقع


جناب موسى مبرقع پسر حضرت جواد عليه السلام در سال 296 ه‍ در شهر قم وفات يافت . به نقلى وفات آن جناب در 8 ربيع الثانى بوده است.
بنابر قولى ديگر در 14 ربيع الثانى وفات موسى مبرقع واقع شده است . قبر آن بزرگوار در چهل اختران قم خيابان آذر مشهور است.
نام : موسى ، كنيه : ابوجعفر، لقب : مبرقع كه از فرط زيبايى بر جمال مبارك نقاب مى زد. نام پدر: جواد الائمه عليه السلام و مادر آن حضرت كنيز بود.
ايشان از اولين سادات رضوى بود كه در سال 256 ه‍ وارد قم گرديد. او دائما بر صورت خود برقعى داشت ، ولى مردم عرب ساكن قم او را از قم بيرون كردند، و او به كاشان رفت و در آنجا مورد احترام قرار گرفت .
بعد از آمدن ابوالصديم حسين بن على بن آدم و مرد ديگرى از رؤ ساى قم ، عربهاى قم متوجه شدند موسى چه كسى بوده است ، و آن بزرگوار را به قم بازگرداندند و خانه اى براى او آماده كردند. همچنين در روستاهاى متعدد زمين و باغ براى او خريدند و خواهرانش زينب و ام محمد و ميمونه ، دختران حضرت جواد عليه السلام به قم آمدند، و بر او وارد شدند.
هنگامى كه جناب موسى مبرقع در قم از دنيا رفت ، امير قم عباس بن عمرو غنوى بر او نماز خواند، و در محل كنونى كه در قم معروف است و قبلا خانه محمد بن حسن بن ابى خالد اشعرى ملقب به شنبوله بود، دفن شد.
كلينى رحمه الله در كافى به سند معتبر نقل كرده كه جناب موسى مبرقع توليت اوقاف را از جانب امام عليه السلام داشته اند.
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم فروردین 1390ساعت 8:38  توسط | 

بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar22.com

روز چهاردهم ربيع الثانى
قيام مختار


در اين روز مختار شاد كننده دلهاى شكسته اهل بيت عليهم السلام با نداى يا لثارات الحسين در كوفه قيام كرد. مختار در سال اول هجرت در طائف به دنيا آمد و در سال ۶۷ ه‍ در كوفه به دست مصعب بن زبير به شهادت رسيد. كنيه او ابواسحاق است . ابوعبيده ، پدرش از صحابه بزرگ بود كه در جنگ با فارس شهيد شد. بعد از پدر، دو برادرش حكم و جبير شهيد شدند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم اسفند 1389ساعت 18:28  توسط | 

بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar22.com

 

روز سیزدهم ربيع الثانى

شهادت حضرت زهرا عليها السلام


به روايت مرحوم ابن شهر آشوب در مناقب و قرمانى در اخبار الدول شهادت ام ابيها فاطمه زهرا عليها السلام در اين روز بوده است.

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم اسفند 1389ساعت 18:26  توسط | 

روز دوازدهم ربیع الثانی

تغییر تعداد رکعات نماز به امر پروردگار توسط پیامبر اکرم

 

در چنين روزي  ۱۲ ربيع الثاني سال اول هجري قمري به امر پروردگار متعال پيامبر اسلام حضرت "محّمدبن عبدالله" تعداد ركعات نماز را تغيير دادند. تا آن زمان نمازهاي روزانه در مجموع شامل ۱۰ركعت بود و نماز سفر و حضر يك سال گذارده مي شد اما از آن پس از نمازهاي پنجگانه روزانه به ۱۷ ركعت افزايش يافت و مقررگرديد كه هنگام سفر تحت شرايط خاص نمازهاي 4 ركعتي به ۲ ركعتي به جاي آورده شود. در بحار الانوار مرحوم مجلسي به نقل از كتاب روضة الكافي علامه كليني آمده است پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم هفت ركعت به نمازهاي روزانه افزود بدين ترتيب كه دو ركعت به نماز ظهر و دو ركعت به عصر و يك ركعت به مغرب و دو ركعت به عشا اما نمازصبح به قرار گذشته همان دو ركعت باقي مي ماند اين امر در مدينه پس از واجب شدن فرضيه جهاد مقرر گرديد.

منبع:

http://hajj.ir/hadjwebui/news

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم اسفند 1389ساعت 18:24  توسط | 

روز دوازدهم ربيع الثانى
 
انقراض بنى اميه


در اين روز با سفاح اولين خليفه عباسى بيعت شد، و با انقراض دولت بنى مروان ، دولت بنى اميه به كلى منقرض شد. البته مروان در 27 ذى الحجه كشته شد، ولى در اين روز با تاءسيس دولت بنى عباس رسما نام بنى اميه از صفحه خلافت برچيده شد.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم اسفند 1389ساعت 18:23  توسط | 

روز دهم ربیع الثانی

وفات حضرت معصومه سلام الله علیها

 

پس از آن که مامون خلیفه وقت، برادر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، امام رضا علیه السلام را در سال ۲۰۰ از مدینه به مرو خواند، حضرت فاطمه معصومه همچون تعدادی از علویان، درسال ۲۰۱ هجری به ایران روی آورد. وقتی که به ساوه رسید، بیمار شد .در ساوه از همراهان خود پرسید که تا قُم چقدر فاصله است؟ گفتند که نزدیک است. او از همراهان خود خواست تا وی را به قم ببرند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم اسفند 1389ساعت 18:4  توسط | 

روز نهم ربیع الثانی

وفات میرزا عبدالرحیم نهاوندی

 

حاج میرزا عبدالرحیم فرزند میرزا نجف فرزند میرزا محمد علی شیرازی یکی از فقها و مجتهدین بزرگ مکتب ما در اواخر قرن سیزدهم هجری است. معظم له در فقه و اصول ید طولائی داشت و در عراق و ایران سالها از کرسی درس او علما محظوظ و بهره مند بودند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم اسفند 1389ساعت 18:1  توسط | 

 

بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar22.com

روز هشتم ربيع الثانی

ولادت امام حسن عسكرى عليه السلام


در اين روز حضرت امام حسن عسكرى عليه السلام در سال ۲۳۲ ه‍ جهان را به قدوم خود منور فرمودند و به روايت مصباح، تقويم المحسنين ، اختيارات و دروس شهيد ولادت حضرت در چهارم اين ماه بوده است. اقوال ديگرى نيز در ولادت آن حضرت وجود دارد كه عبارتند از ۲۷ ذى الحجه، ۱۰ربيع الثانى.
پدر آن حضرت امام هادى عليه السلام و مادر محترمه اش بانويى است كه نامش حديث يا حديثه يا سوسن يا سليل است. محل ولادت حضرت مدينه و مشهورترين القاب ايشان زكى ، نقى ، و كنيه حضرتش ‍ ابومحمد است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اسفند 1389ساعت 17:50  توسط | 

روز ششم ربيع الثانى


 
مرگ هشام بن عبد الملك


روز چهارشنبه ششم ربيع الثانى سال 125 ه‍ در رصافه هشام بن عبد الملك از دنيا رفت و به جهنم واصل شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیستم اسفند 1389ساعت 0:58  توسط | 

روز سوم ربيع الثانى


 
سفر امام عسكرى عليه السلام به جرجان


در اين روز امام حسن عسكرى عليه السلام براى وفا به وعده اى كه فرموده بودند و آشكار شدند معجزاتى از آن بزرگوار بى طى الارض از سامراء به جرجان تشريف فرما شدند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم اسفند 1389ساعت 0:56  توسط | 

روز اول ربیع الثانی

 

زندگی نامه ی آیت الله سيد موسي زر آبادي قزويني رحمت الله علیه

 

عالم رباني ، حضرت آية الله، سيد موسي زرآبادي از عالمان جامع معقول و منقول و ذوفنون از نوادر روزگار و از متوسلان واصل، و از مستنيران انوار ولايت، و از عابدان و زاهدان و پرهيزكاران بي‌نظير، و بالغ در سعادت، و نمونة كامل يك تربيت يافته در مكتب قرآني در علم و عمل مي‌باشد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اسفند 1389ساعت 0:55  توسط | 

روز اول ربيع الثانى

 

قيام توابين


در اين روز در سال ۶۵ ه‍ سليمان بن صرد با گروهى از توابين - كه نام شانزده هزار نفر آن در دفترسليمان ثبت شده بود - براى خونخواهى امام حسين عليه السلام  قيام كردند.

در روز دوم ربيع الثانى ، ازنخيل كوفه براى جنگ با ابن زياد ملعون حركت كردند. در شب جمعه ۵ ربيع الثانى از كوفه خارج شدند و روز بعد كنار قبر حضرت اباعبدالله عليه السلام رفتند. يك يا سه شبانه روز در كربلا ماندند و گريستند و استغفار نمودند و ضجه و ناله كردند، به طورى كه مثل آن روز و به آن اندازه صداى ضجه در آن وادى شنيده نشده بود.
هنگام وداع ، كنار قبر حضرت مانند ازدحام كنار كعبه شلوغ بود. هر كس با حالتى شعر مى خواند و ناله مى كرد و با آن حضرت وداع مى كرد و خود را براى جنگ با ابن زياد آماده مى نمود.
سليمان از شيعيان على بن ابى طالب و امام حسن و امام حسين عليهم السلام  بود و در جميع جنگها در ركاب امير المؤ منين عليه السلام  حضور داشت . آخر الامر بالشكر ابن زياد رو به رو شدند؛ و بعد از كشتن عده زيادى از آنان و مبارزات و جانفشانى هاى فراوان ، سليمان در سن ۹۳سالگى در عين الورد به شهادت رسيد . از اصحاب سليمان هم فقط ۲۷ نفر كه مجروح و خسته و تشنه بودند جان سالم به در بردند، و بقيه همه به شهادت رسيدند.
حصين بن نمير ملعون - كه در كربلا دلهاى اهل بيت عليهم السلام را سوزاند - در عين الورد به دست ابراهيم پسر مالك اشتر كشته شد و به جهنم واصل گردید.

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اسفند 1389ساعت 0:48  توسط | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ

پیوندهای روزانه
دانلود کتب علامه عسکری
دانلود سریع کتاب
دانلودکتب
دانلود کتاب
دانلود کتب فرهنگی مذهبی
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
بهمن 1390
دی 1390
آذر 1390
آبان 1390
مهر 1390
شهریور 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
بهمن 1389
آرشیو موضوعی
روزنگار شیعه ماه ربیع الاول
روزنگار شیعه ماه ربیع الثانی
روزنگار شیعه ماه جمادی الاول
روزنگار شیعه ماه جمادی الثانی
روزنگار شیعه ماه رجب
روزنگار شیعه ماه شعبان
روزنگار شیعه ماه مبارک رمضان
روزنگار شیعه ماه شوال
روزنگار شیعه ماه ذی القعده
روز نگار شیعه ماه ذی الحجه
روز نگار شیعه ماه محرم الحرام
روز نگار شیعه ماه صفر
نبوت
امامت
احکام
اخلاق
مسابقات
ویژه نامه
طرح های تحقیقاتی
دانلود
پیوندها
سایت امام خمینی
سایت آیت الله خامنه ای
سایت آیت الله نوری همدانی
سایت آیت الله سیستانی
سایت آیت الله صافی گلپایگانی
سایت آیت الله وحید خراسانی
جست وجو درباره حضرت مهدی
سایت فطرت
سایت حوزه
سایت تبیان
سایت طهور
سایت مهدی شناخت
پخش مستقیم حرم ائمه اطهار
سایت خطابه غدیر
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

كد عكس تصادفی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت